Almanya’da Öğrenci Olmak İsteyenlere Özel
Almanya Rehberi

Avrupa’nın güçlü ekonomiye sahip ülkelerinden Almanya, yurtdışında yaşama planları olan gençler için ideal bir destinasyon!

Almanya’nın uygun fiyatlı eğitim giderleri ve yaşam maliyetleri, başarılı eğitim sisteminde okurken para kazanma avantajı gençlere #İyiGelecek!

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 3 saat

Para Birimi

Euro

Yüzölçümü

Yaklaşık 358,000 km²

Saat Farkı

Türkiye ile 2 saat

Resmi Dil

Almanca

Başkenti

Berlin

İklim

Karasal

Nüfus

Yaklaşık 83 milyon (2018)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  Almanya eğitim sistemi

  Almanya’da ücretsiz olan devlet eğitimi 4 yıllık ilkokul eğitimi ile başlar ve 4. sınıfın sonunda öğrenciler farklı okullara ayrılır. 9 ve 10. Sınıflara devam etme olanağı sağlayan Hauptschule ve Realschule okulları öğrencilere meslek eğitimine başlama hakkı tanır. Gymnasium isimli liselerde ise öğrenciler lise diploması alarak yükseköğretime devam etme hakkı kazanır.

  Gymnasium mezunu öğrenciler ve abitur puanı sahibi öğrenciler 3 ya da 3,5 yıllık üniversite eğitimlerine devam etme hakkına sahiptir. Üniversite eğitim düzeyi yüksek lisans düzeyinde kabul edildiği için bazı bölümlerin ardından doktoraya başvuru yapılabilmektedir. Almanya’da üniversite ve yüksek lisans eğitimleri çoğunlukla devlet tarafından desteklenmekte ve yüksek kalitededir.

  Yurtdışında yaşama planlarınız varsa ekonomik maliyetlerle Almanya’da eğitim alma fırsatını kaçırmayın! Okurken çalışabilir, mezun olduğunuzda staj ve iş arama iznine sahip olabilirsiniz!

  Ücretsiz danışmanlık al

  Almanya’da okumanın avantajları

  • Güçlü ekonomisiyle Almanya pek çok sektörde kariyer olanakları sunar.

  • Almanya eğitim sistemi eğitimde fırsat eşitliğine göre tasarlanmıştır.

  • Almanya’da eğitim maliyetleri diğer ülkelerden çok daha uygundur, pek çok devlet okulu ücretsiz akademik eğitim verir.

  • Okurken haftalık 20 saate kadar çalışma iznine sahip olarak masraflarınızı çıkarabilirsiniz.

  • Mezun olduğunuzda iş bulmanız için size bir süre verilir ve belirli bir süre çalıştıktan sonra vatandaşlığa başvurma hakkına sahip olursunuz.

  • Dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya’da akademik eğitimler uluslararası diplomalar ile dünya genelinde tanınmaktadır.

  Almanya öğrenci vizesi

  Almanya’da dil kursuna gidecek öğrenciler, 9 ay süreli Sprachkursvisum adı verilen eğitim vizesine başvuru yapabilir. Şartlı kabul aldığınız bir üniversitede lisans ya da yüksek lisans programı varsa 24 ay içinde hazırlık eğitiminizi bitirerek üniversiteye kayıt yaptırmanız halinde Studienbewerbervisum ismi verilen vizeye başvurabilirsiniz. Hazırlık eğitiminizin ardından bir eğitim programına kabul aldıysanız Studienvisum adı verilen öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Bahsedilen son iki vize türünde 3 ya da 6 aylık giriş izni alacak, ülkeye giriş yaptıktan sonra ya da 2 yıllık oturum iznine sahip olacaksınız.