Yurtdışında Okumak İsteyenlere
Macaristan Rehberi

Türkiye’de okuyacağınız eğitim maliyetlerine Macaristan’ın prestijli üniversitelerinde kaliteli eğitim almak ister misiniz?

Uygun yaşam maliyetleri, mimarisi ve renkli kültürüyle Macaristan’da okumak istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz! Education World’ün tecrübeli danışmanlığından ücretsiz yararlanarak size en uygun okul ve bölümleri seçerek geleceğinize yatırım yapma fırsatını kaçırmayın.

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 2 saat

Para Birimi

Macar Forinti

Yüzölçümü

Yaklaşık 93,000 km²

Saat Farkı

Türkiye ile 2 saat

Resmi Dil

Macarca

Başkenti

Budapeşte

İklim

Karasal

Nüfus

Yaklaşık 10 milyon (2010)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  Macaristan eğitim sistemi

  Yurtdışı eğitimde her geçen gün popülerleşen ülkelerden biri haline gelen Macaristan köklü ve güçlü bir eğitim sistemine sahiptir. 16 yaşına kadar süren zorunlu eğitim 8 yıl sürelidir. Ortaöğretim ise genel liseler ve mesleki eğitim programlarına göre hazırlanmış teknik liseler, özel teknik liseler, meslek okulları ve genel ortaöğretim okullarıdır.

  Macaristan’da lisans düzeyinde akademik eğitim almayı düşünüyorsanız öncelikle üniversite ve kolej adı verilen yüksekokullar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kolejler bir anlamda yüksek okul gibi eğitim veriyor. Macaristan’da üniversitelerin kolay kabul koşulları ve sınavsız giriş hakkıyla öğrencilere eğitim almak istedikleri alanda okuma avantajı sağlıyor. İngilizce dilinde eğitim görme fırsatının yanı sıra Macaristan’da öğrenciler kendi okuyacağı bölüme göre bir hazırlık sınıfı okuyarak hem dilini hem de akademik bilgisini geliştiriyor. Bazı lisans bölümlerinde eğitim 3 yıl sürerken master eğitimi 2 yıl sürmektedir.

  Macaristan’da yüksek öğretim programlarıyla hayallerinizdeki mesleğe kavuşun!

  Ücretsiz danışmanlık al

  Macaristan’da okumanın avantajları

  • Uygun yaşam maliyetleriyle yaşam açısından oldukça ekonomik bir ülkedir.

  • Muhteşem zenginlikteki kültürü, etkileyici mimarisiyle Macaristan öğrenci dostu bir ülkedir.

  • Macaristan üniversitelerinde mühendislikten pazarlamaya, sosyal bilimlerden sağlık bölümlerine kadar pek çok farklı alanda kaliteli eğitim alabilirsiniz.

  • Sınavsız üniversite ve kolay kabul koşulları sunan yüksek lisans programları arasından hayallerinizdeki bölümü okuyabilirsiniz.

  • Okumak istediğiniz bölümde İngilizce dilinde eğitim alabilir, diliniz yeterli değilse okuyacağınız alan için özel olarak hazırlanan foundation (hazırlık) eğitimi ile eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Lisans programlarında pek çok bölümde YÖK denkliği sunuluyor, dolayısıyla eğitim alacağınız bölümün diploması Türkiye’de de geçerli sayılıyor.

  • Dilerseniz lisans dilerseniz sertifika programlarına katılma şansınız bulunuyor.

  • Tıp, eczacılık gibi sağlık alanındaki bölümler özellikle Türk öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bölümler arasında yer alıyor.

  Macaristan öğrenci vizesi

  Macaristan’da üniversite ya da yüksek lisans programları gibi 3 ayın üzerinde süren eğitimleri için alacağınız vize, uzun dönem öğrenci vizesi olmalıdır. Macaristan’da kabul alacağınız eğitim kurumları tarafından size gönderilen davet mektubu ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Macaristan’a giriş yaptıktan sonra 2 hafta süre içinde oturma iznine başvuruda bulunmanız gerekiyor.