İrlanda’da Okumak İsteyenler İçin
İrlanda Rehberi

Gittikçe popülerleşen yurtdışı eğitim destinasyonlarından İrlanda’da okumak isteyenlere özel olarak hazırladığımız rehberimizi inceleyin, tüm sorularınız için bize ulaşın.

Zengin içeriğe sahip kaliteli eğitim programları, uygun maliyetlere yurtdışında okuma ve yaşama fırsatlarıyla İrlanda eğitim danışmanlığı ücretsiz!

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 4 saat 20 dakika

Para Birimi

Euro

Yüzölçümü

Yaklaşık 70,300 km²

Saat Farkı

Türkiye ile 3 saat

Resmi Dil

İrlandaca, İngilizce

Başkenti

Dublin

İklim

Ilıman yağışlı

Nüfus

Yaklaşık 5 milyon (2019)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  İrlanda eğitim sistemi

  6-12 yaş arası çocuklar için zorunlu olan ilkokul eğitim İrlanda’da ücretsiz olarak gerçekleşir. İlkokul eğitiminin ardından çocuklar ilgi ve yeteneklerine göre 3 yıllık ortaokullara gider. Ortaokulun tamamlanmasının ardından geçiş yılı adı verilen 1 yıl süreli ve içeriği okula bağlı olarak değişkenlik gösteren bir eğitime devam ederler. Lise düzeyinde eğitime eşdeğer olan kıdemli eğitimi tamamlayarak yükseköğretime hak kazanır. İrlanda eğitim sisteminde yükseköğretim genellikle 3 yıl süreli lisans programları ve 1 yıl süreli yüksek lisans programlarıyla devam eder. Bu bakımdan İngiliz eğitim sistemine benzerdir.

  İrlanda eğitim programları hakkında detaylı bilgi, kayıt işlemleri için Education World’ün tecrübesine güvenebilirsiniz!

  Bize Ulaşın

  İrlanda’da okumanın avantajları

  • İrlanda’da akademik eğitim alan öğrenciler haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahiptir, bu sebeple okurken çalışma şansına sahip olursunuz.

  • İrlanda’da eğitim maliyetlerinin yanı sıra yaşam maliyetleri Avrupa’daki pek çok ülkeye kıyasla uygundur.

  • 3 yılda lisans, 1 yılda yüksek lisans programını tamamlayarak daha kısa sürede uluslararası geçerliliği olan bir diploma sahibi olursunuz.

  • İrlanda’da yükseköğretimi tamamlayanlara iş bulmaları için çalışma izni ve belirli bir süre çalıştıktan sonra vatandaşlık hakkı verilir. 

  • Pek çok teknoloji lideri firmanın merkez ofisi İrlanda’da konumlanmıştır. Güçlü firmalarda kariyer fırsatları elde edebilirsiniz.

  • İrlanda’da eğitim sisteminin kalitesi dışında zengin kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla da unutulmaz bir öğrencilik deneyimi yaşarsınız.

  • İrlanda, özellikle dil okullarıyla son yıllarda yurtdışı eğitimde popüler ülkeler arasında yer alıyor.

  İrlanda öğrenci vizesi

  İrlanda öğrenci vizesi ile ülkede kalış izni 8 ay ile sınırlandırılmıştır. Eğer 90 günden uzun süren bir eğitim programına katılmak istiyorsanız uzun dönem öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. İlk girişte alacağınız 3 aylık vizenin ardından göçmenlik bürosundan kaydınızı yaparak vizenizi eğitiminiz süresince uzatabilirsiniz. Uzun dönem öğrenci vizesi alan öğrenciler için haftalık 20 saate kadar çalışma izni hakkı tanınmaktadır.