Yurtdışında Üniversite Hazırlık Kursları

Foundation programları nedir?

İngiltere’de “foundation kursları” olarak bilinen bu programlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde Access kursları, Bridging kursları, üniversite hazırlık kursları veya Adjunct sınıfları olarak da bilinmektedir.

İçerik ve biçim olarak çok farklı adlandırmalara sahip olmasına rağmen tüm bu programların ortak amacı yabancı öğrencileri yeni ülkelerindeki lisans eğitimine hazırlamaktır.

Yurtdışında üniversite hazırlık programları ne zaman başlar?

Genellikle Ekim ve Ocak aylarında başlayan bu programlarda öğrenciler hem İngilizcelerini geliştiriyor hem de üniversite eğitimine temel olacak dersleri alarak eğitimini geliştiriyor.

Foundation kursu üniversiteye hazırlık amacıyla verildiği için İngilizce dersleri ve akademik dersler belirli bir sistematik içerisinde verilmektedir.

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  Bu programlara katılmak için şartlar nelerdir?

  • En az 17 yaşında olmak

  • Lise mezunu olmak

  • TOEFL: 150 veya IELTS: 5 veya Cambridge First Certificate sınavından geçerli not almış olmak gerekmektedir.

  Aranan dil yeterlilik taban puanı okuldan okula farklılık gösterebilmektedir.

  Yeterli İngilizce düzeyine sahip olmayan öğrenciler foundation programına ek olarak ekstra İngilizce dersleri de alabilmektedirler.

  Foundation Programlarının amacı nedir?

  Her bir ülkenin kendine has bir eğitim sistemi ve buna bağlı yeterlilik dereceleri bulunur ve her bir sistemin de aynı düzeyde sona ermesi gerekmez. Dolayısıyla yurtdışında okumak isteyen yabancı öğrencilerin, yeni ülkelerinin sistemine bilgi konusunda uyum sağlayabilmeleri için belli bir zaman harcaması gerekir.

  Yurtdışında lisans eğitimi alacak öğrenciler için düzenlenen bu programda, öğrenci akademik İngilizce’nin yanı sıra, okumak istediği akademik alana yönelik derslere de katılır. Uluslar arası öğrenciler için düzenlenen bu programlar, öğrencilerin üniversitenin bağlı bulunduğu eğitim sistemini tanımasını ve uzun dönemli bir lisans eğitimi sırasında yaşayacağı ülkeye yabancı kalmamasını sağlamayı amaçlar.

  Foundation programlarına hangi ülkelerde katılabilirim?

  Program çoğunlukla İngiltere ve Avustralya’da mevcuttur, Amerika ve Kanada okullarında da kısmen verilir.

  Avustralya

  Üniversite hazırlık yılı (Foundation) programlarının ana hedefi, eğitim sistemleri Avustralya sisteminden farklı olan ülke öğrencilerini Avustralya üniversitelerine hazırlamaktır. Avustralya`da en iyi üniversiteler tarafından düzenlenen foundation programları 30 haftadan 59 haftaya kadar sürmektedir. Programların akademik kadrosu çok güçlü olmasından dolayı bu programları başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversite eğitimlerini rahatlıkla sürdürebilmektedirler. Uluslar arası öğrenciler için düzenlenen bu programlarda yoğun bir sınav temposu vardır. Ayrıca, bazı üniversiteler kendi foundation programlarını başarıyla bitiren öğrencilerini kendi üniversiteleriyle anlaşmalı diğer bir üniversiteye girme garantisi de vermektedirler.

  İngiltere, Amerika ve Kanada

  Bu ülkelerde foundation programları, öğrencilerin lisans eğitimi için yetersiz kaldıkları durumlarda geliştirmeleri gereken akademik altyapılarını ilerletmeyi ve onları lisans eğitimi için hazır bir hale getirmeyi amaçlar. Bu ülkelerdeki foundation programlarına, genellikle lise eğitiminin alındığı ülkede doğrudan İngiltere`de eğitim görebilecek kadar ileri bir İngilizce eğitimi almamış ve lisans eğitimi için mesleki İngilizce’sini geliştirmek isteyen öğrenciler katılmaktadır. Programlar 6 veya 9 ay sürmektedir.

  Hangi alanlarda bu programlardan faydalanabilirim?

  Foundation programları farklı alanlar üzerine düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları biyoloji, bilgisayar sistemleri ve mühendisliği, elektrik mühendisliği, işletme ve yönetim, sosyal ve beşeri bilimler, matematik ve fizik bilimleridir.