Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce dil okuluna gitmekisteyenler veya ön lisans (2 yıllık), lisans veya yüksek lisans (MBA, master ve doktora) eğitimi almak isteyenler F1 vize kategorisine başvurmaktadır. Vizeler İstanbul veya Ankara’da bulunan elçilik binasında yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda alınır. Genelde görüşmeler çok kısa sürmekte ve sonuncu hemen açıklanmaktadır.

Amerika öğrenci vizesi alımında Education World’ten ücretsiz danışmanlık ve yeminli tercüme hizmeti alabilirsiniz!

Bize Ulaşın

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  Amerika öğrenci vizesi başvurusu evrakları

  • En az 6 ay süreyle geçerli bir pasaportunuz olmalıdır. Takip edeceğiniz program 6 aydan daha uzunsa pasaportunuzun süresi kurs bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olmalıdır. Varsa kullanım süresi dolmuş eski pasaportlarınızı da başvuru sırasında yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  • Education World tarafından yapılan okul başvuru ve kayıt işlemleri sonrasında okul tarafından sizin adınıza düzenlenmiş olan resmi öğrenci kabul belgesini vize başvurunuza götürmelisiniz (I-20 belgesi).

  • Okul kaydından sonra adınıza düzenlenmiş ve orijinali size posta veya kargo ile gönderilmiş olan I-20 belgesi üzerindeki okulun kod bilgilerine istinaden resmi siteden vize öncesinde mutlaka ödenmesi gereken ve öğrenci vizesi ücreti haricindeki SEVIS  I-901 (SVEP öğrenci takip programı) ücretinin ödenmesi ve ödendi makbuzunun çıktısı. Ücreti kredi kartı ile https://fmjfee.com internet sitesiden ödeyebilirsiniz.

  • Vize ücretini https://ais.usvisa-info.com/ internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

  • Vize randevunuzu da yine aynı siteden ya da 90 (850) 390-2884 telefonu üzerinden alabilirsiniz.

  • DS-160 başvuru formu https://ceac.state.gov/genniv/  internet sitesinden doldurulabilir. Başvuru formu doldurulurken arka fonu açık renkli ve  5×5 cm veya 600×600 pixel (en fazla 1200×1200 pixel) boyutundaki resminizin başvuru sitesine yüklenmesi gerekmektedir. Eğer başvuru formu doldurulurken uygun formatta bir resminiz yoksa resim yüklemeden de başvuru formunu doldurmaya devam edebilirsiniz.

  • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız (halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)

  • Halen öğrenci iseniz transkriptiniz (not dökümü)

  • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri

  • Erkekler için askerlik terhis / tecil belgesi

  • Varsa evlenme cüzdanınızı götürmelisiniz.

  • Eğitim programına katılacağınız süre boyunca eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dokümanlar. Size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı fotokopileri, ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları, eğer aileniz kendi işini yürütmekte ise iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekmektedir. Varsa gayrı menkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeleri yanınızda götürmelisiniz.

  • Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri

  Vize başvuru formuna eklenecek fotoğrafta dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Amerikan vizesi için başvuran müracaatçıların fotoğrafları başvuru tarihinden itibaren en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalı ve başvuru sahibinin son görüntüsünü en iyi şekilde yansıtmalıdır. Başvuru tarihinden itibaren 6 aydan eski olan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

  • Gözlükle çekilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

  • Başvuru sahibi şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Eğer başvuru sahibi dini inançları nedeniyle başörtü takıyorsa yüz tam net şekilde görülebilmeli ve 2 kulak ile alın açık olmalıdır.

  • Fotoğrafların fonu (perde) beyaz olmalıdır. Fotoğraflarda yüz net bir şekilde görülmeli ve fotoğraf profesyonel fotoğraf kağıdına çekilmelidir. Poloroid, artistik, dijital ve boydan çekilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

  • Fotoğrafın boyutları 5 x 5 cm (2 x 2 inches) olmalıdır. Çenenin altından başa kadar olan kısım (saçlar da dahil) 2.5 cm ile 3.5 cm arasında olmalıdır. Kulaklar gözükecek şekilde fotoğraf çekilmelidir. Getirmeniz gereken fotoğraf vesikalık fotoğraf standardında değildir. Vesikalık fotoğraflarda yüz büyük çıktığından fotoğraf kabul edilmeyecektir.