Education World ile yurtdışında foundation (üniversite hazırlık) programları

Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin üniversitelere kabul edilebilmeleri için belirli bir dil yeterliliğine sahip olması, bunun yanı sıra eğitim sistemleri arasındaki farkı kapatabilmesi ön koşulu bulunuyor.

Üniversite hazırlık eğitimleri hakkında tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  Foundation Programlarının amacı nedir?

  İngiltere’de “foundation kursları” olarak bilinen bu programlar başka ülkelerde özellikle de ABD’de Access kursları, Bridging kursları, üniversite hazırlık kursları veya Adjunct sınıfları olarak bilinmektedir. İçerik ve biçim olarak çok farklı adlandırmalara sahip olmasına rağmen tüm bu programların ortak amacı yabancı öğrencileri yeni ülkelerindeki lisans eğitimine hazırlamaktır.

  Her bir ülkenin kendine has bir eğitim sistemi ve buna bağlı yeterlilik dereceleri bulunur ve her bir sistemin de aynı düzeyde sona ermesi gerekmez. Dolayısıyla yurtdışında okumak isteyen yabancı öğrencilerin yeni ülkelerinin sistemine bilgi konusunda uyum sağlayabilmesi için belli bir zaman harcaması gerekir.

  Yurtdışında lisans eğitimi alacak öğrenciler için düzenlenen bu programda öğrenci akademik İngilizce’nin yanı sıra okumak istediği akademik alana yönelik derslere de katılır. Uluslararası öğrenciler için düzenlenen bu programlar, öğrencilerin üniversitenin bağlı bulunduğu eğitim sistemini tanımasını ve uzun dönemli bir lisans eğitimi sırasında yaşayacağı ülkeye yabancı kalmaması için özel olarak hazırlanmıştır.

  Üniversite hazırlık programları ne zaman başlar?

  Genelde Ekim ve Ocak aylarında başlayan bu programlarda öğrenciler hem İngilizce becerilerini geliştirir hem de üniversite eğitimine temel teşkil edecek dersleri takip eder. Foundation kursu üniversiteye hazırlık amacıyla verildiği için İngilizce dersleri ve akademik dersler belirli bir sistematik içerisinde sunulmaktadır.

  Aranan dil yeterlilik taban puanı okuldan okula farklılık gösterebilmektedir. Yeterli İngilizce düzeyine sahip olmayan öğrenciler foundation programına ek olarak ekstra İngilizce dersleri de alabilmektedir.

  Yurtdışında üniversite hazırlık programlarına katılmak için şartlar nelerdir?

  • En az 17 yaşında olmak

  • Lise mezunu olmak

  • TOEFL: 150 ya da IELTS: 5 skoru veya Cambridge First Certificate sınavından geçerli not almış olmak

   • İngiltere’de IGCSE / GCSE / O-Level kurslarını alan öğrenciler için min 5 üzerinden 4 veya C not düzeyi ve ingilizce yeterliliği
   • Çok iyi üniversitelere girebilmek isteye A levels/AS levels eğitimlerini tamamlamış öğrenciler için 24 UCAS notu ve dil yeterliliği
   • Uluslarası Eğitim sisteminde eğitim almış IB mezunları için- 24 points or IB Certificate IB – 22 points

  Foundation programlarına hangi ülkelerde katılabilirsiniz?

  Foundation programları çoğunlukla İngiltere ve Avustralya’da okutulmaktadır, Amerika ve Kanada okullarında da kısmen verilir.

  Hangi alanlarda foundation eğitimi alabilirsiniz?

  Foundation programları farklı alanlar üzerine düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları biyoloji, bilgisayar sistemleri ve mühendisliği, elektrik mühendisliği, işletme ve yönetim, sosyal ve beşeri bilimler, matematik ve fizik bilimleridir.

  Education World’ün tecrübesiyle yurtdışında foundation kursları hakkında bilgi ve kayıt için ücretsiz danışmanlık talep edin.

  Bize Ulaşın