İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre’de akademik eğitim programları, dil okulları ya da mesleki kurslara katılmak isteyen Türk öğrenciler iki tip öğrenci vizesine başvurmaktadır. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre aynı zamanda dünyanın en yaşanılabilir ve güvenli ülkeleri arasında yer alıyor.

Education World ayrıcalıklarıyla eğitim almanın yanı sıra ücretsiz vize danışmanlığı ve noter yeminli tercüme hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  İsviçre öğrenci vizesi

  Eğitim alacağınız program süresi 90 günü aşmıyorsa İsviçre’de kısa süreli Schengen C vizesine başvurmanız yeterli olacaktır. Eğitim programınız 3 ayı aşıyorsa uzun süreli İsviçre D vizesine başvurmanız gerekmektedir. Kısa süreli C tipi vize sahipleri Avrupa genelinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Ancak bu vizeyi uzun dönem öğrenci vizesine çevirmen mümkün değildir. Uzun dönem D tipi vize aynı zamanda oturumu da kapsamaktadır. D tipi uzun dönem vize sahibi olanlar ülkeye giriş yapıldıktan sonra en yakın kantonun göçmenlik bürosuna giderek kayıt yaptırmalıdır. İsviçre vizelerinin sonuçlanma süresi 10 gün ile 2 ay arasında değişkenlik gösterebiliyor.

  İsviçre’de D tipi vize sahibi olarak uzun süreli bir eğitim alıyorsanız ülkede geçirilen 6 ayın sonunda haftalık 15 saate kadar bir işte çalışma hakkına sahip olursunuz. Tam zamanlı çalışmayı ise ancak tatil dönemlerinde gerçekleştirmenize izin vardır. Eğitim gördüğünüz kursu tamamlayışınızın ardından 6 ay kadar daha İsviçre’de kalarak iş arama hakkına sahip olursunuz. Vizenizi 6 ay daha uzatarak çalışma izninizi aldıktan sonra bir kere daha aynı şekilde vize uzatma hakkına sahip olamazsınız.

  İsviçre’de öğrenci vizesi almak için merak ettiğiniz her şeyi tecrübeli eğitim danışmanlarımıza sorabilirsiniz!

  Bize Ulaşın

  İsviçre öğrenci vizesi evrakları

  • Eğitim süreniz tamamlandıktan sonra en az 3 ay daha geçerli pasaport

  • Eğitiminiz boyunca yaşam ve eğitim masraflarınızı karşılayacak kadar finansman ve kanıtları

  • 30,000 Euro teminatlı sağlık sigortası

  • Reşit olmayan öğrencilerin velisinden alınan izin belgesi

  • Kayıt olduğunuz eğitim kurumundan kabul mektubu

  • İngilizce yazılmış vize dilekçesi ve motivasyon mektubu

  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

  • Eğer okuyorsanız öğrenci belgesi, mezunsanız diploma fotokopisi, çalışıyorsanız iş yerinizden izin belgesi

  • 2 Adet biometrik fotoğraf

  • Eğitim süresince yaşam maliyetlerinizi ve eğitim masraflarınızı karşılayacak sponsorunuzun yeterli finansmana sahip olduğunu gösteren belgeler