Yurtdışında Eğitim Almak İsteyenler İçin
İsviçre Rehberi

——————————————————————————————

————————————————————————————————————————

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 2 saat

Para Birimi

İsviçre Frangı

Yüzölçümü

Yaklaşık 41,300 km²

Saat Farkı

Türkiye ile 2 saat

Resmi Dil

Fransızca, Almanca, İtalyanca, Romanşça

Başkenti

Bern

İklim

Kantonlara göre değişken

Nüfus

Yaklaşık 8,6 milyon (2018)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  İsviçre eğitim sistemi

  İsviçre farklı kantonlardan (26) oluşan yönetim şekline sahiptir. Bu sebeple her kanton eğitim alanında kendine özgü eğitim programları ve takvimlere sahiptir. Zorunlu eğitim yaşı kantonlara göre değişkenlik gösterse de genellikle devlet okullarında eğitim yüksek kalitededir. Öğrencilerin gideceği ilkokul yaşanılan bölgeye göre belediye tarafından belirlenir. Eğitim dili öğrencinin yaşadığı kantonun dili ile diğer resmi dillerden biri olarak belirlenir.

  İsviçre’de zorunlu eğitim genel olarak ortaokul ile 9 yıl sürüyor. Öğrenciler kendi isteklerine, eğilim ve yeteneklerine uygun olarak seçtikleri okullarda farklı mesleklere hazırlanabiliyor. Lise ve yükseköğretim kurumları öğrenci seçimini kendi düzenlediği sınavlar aracılığıyla yapıyor. İsivçre’de eğitimin kalitesi oldukça yüksek olması sebebiyle öğrenciler üniversite okumadan da eğitim alınan alanda çalışacak kadar donanımlı mezun oluyor. İsviçre’de lisans eğitimi teorik eğitim dışında kariyer hayatına hazırlık amacıyla staj programını da kapsıyor. Yükseköğretim programları yabancı öğrenciler için de en yüksek kalitede eğitim sunuyor. Uygulamalı bilimler ve sanat üniversiteleri dışında yüksek lisans eğitim programları ile de uluslararası geçerliliğe sahip alanlarda diploma sahibi olabilirsiniz.

  Üst düzey eğitim kalitesiyle İsviçre’de okumak bir ayrıcalıktır! İsviçre okullarına kabul şartları, kayıt ve yerleştirme işlemlerinde Education World’e güvenebilirsiniz!

  Ücretsiz danışmanlık al

  İsviçre’de okumanın avantajları

  • İsviçre çok kültürlülüğü benimsemiş dünya ülkelerinden biridir. Dünyanın dört bir yanından kaliteli eğitim almak isteyen öğrencileri ağırlayan ülkede 4 farklı dil öğrenme ve farklı kültürleri tanıma fırsatına sahip olursunuz.

  • İleri düzeyde okuryazar oranıyla İsviçre, Avrupa’nın en iyi eğitim standartlarına sahip ülkelerinden biridir. Pek çok sanayi alanında devlet destekli eğitim programları bulunur.

  • Bilim ve inovasyon denince akla ilk gelen ülkelerden biri İsviçre’dir. Eğitim aldığınız alanda başarılı olmak ve sağlam adımlarla kariyer basamaklarını tırmanmak gibi bir hedefiniz varsa İsviçre’de sizin için ideal bir ülkedir.

  • Yüksek eğitim standartlarına rağmen İsviçre’de yükseköğretim pek çok Avrupa ülkesinden daha uygun maliyetlere sahiptir. Bunun yanı sıra İsviçre’de eğitim bursu olanakları da bulunuyor.

  • Çok dilli ve çok kültürlü bir eğitim ve kariyer fırsatlarına sahip olursunuz.

  İsviçre öğrenci vizesi

  İsviçre’de öğrenci vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle eğitim almak istediğiniz dil okulu ya da üniversiteye kayıt olarak kabul edilmiş olmanız gerekiyor. 90 günden kısa süren eğitim programları için Schengen C vizesine başvurabilirsiniz. Uzun dönem eğitim programlarına katılacaksanız oturum izni içeren Schengen D tipi vize almanız gerekmektedir. Ülkeye giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz kantonda göçmenlik ofisine giderek kaydınızı tamamlayarak oturum izninizi alana kadar ülkede bulunmanız gerekiyor.