Yurtdışında Eğitim Almak İsteyenlere Özel
İngiltere Rehberi

Dünyanın en çok konuşulan dilini anavatanında öğrenmek isteyenler ve akademik eğitimini İngiltere’de tamamlamak isteyenler için İngiltere hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlattık!

Birleşik krallık ülkelerinden herhangi birinde eğitim almak istiyorsanız ücretsiz danışmanlık almak için bizimle iletişime geçin!

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 3 saat 30 dakika

Para Birimi

Pound Sterling (GBP)

Yüzölçümü

Yaklaşık 242 bin km²

Saat Farkı

2 saat geri

Resmi Dil

İngilizce

Başkenti

Londra

İklim

Genelde ılıman ve yağışlı

Nüfus

Yaklaşık 67 milyon (2019 itibariyle)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  İngiltere eğitim sistemi

  İngiltere’de eğitim 5-16 yaş arasındaki tüm çocuklar için zorunludur. Bu eğitimin sonunda 16 yaşına gelen bir çocuk GCSE (Genel Lise Eğitim Sertifikası) almaya hak kazanır, ancak 16 yaşına gelen öğrenci 2 ya da 3 yıl daha öğrenim görerek ‘A Level’ (üniversite öncesi ‘hazırlık’ eğitimi) derecesi de alabilir. A level dersleri en iyi üniversitelere girmek isteyen başarılı öğrenciler için olan eğitimleerdir.

  16-19 yaşlarındaki öğrenciler için ayrıca akademik ve genel bir müfredata sahip, ortaokullardan daha geniş bir yelpazeye yayılmış akademik dereceler sağlayabilen okullar da bulunmaktadır. İleri eğitim kolejleri adı verilen bu kurumlar profesyonel, teknik, beceri, sanat ve tasarım alanlarını kapsayan programların yanı sıra A level dersleri de programında bulundurur.

  Özel eğitim veren bazı kolejlerde küçük sınıflarda, zengin araç ve gereçlerle verilen eğitim ile öğrencilere ileriye dönük kariyer planlaması dışında üniversitelere hazırlık eğitimleri ve üniversite danışmanlığı da sağlanmaktadır. Özel eğitim kurumlarındaki programlara katılmak isteyenlerin seçim yaparken kolejin BACIFHE (British Accreditation Centre for Independent Further and Higher Education) tarafından onaylanmış olup olmadığına bakmaları yararlı olacaktır.

  Genellikle 1 yıl süreli olan Foundation programları üniversitede okunmak istenen bölüme göre alınan eğitimlerdir bu okulların bağlı bulunduğu üniversitelere doğrudan başvuru hakkı tanınır. 1-3 yıl arası teknik ve mesleki programlara katılmak isteyen lise mezunu öğrencilerin dil yeterliliğini kanıtlaması gereklidir.

  İngiltere’de üniversite eğitimi diş hekimliği ya da mimarlık gibi bazı bölümler dışında genellikle 3 yıllıktır. Lisansüstü programlar arasında bir yıllık lisansüstü diploma programları dışında bir ya da iki yıllık master programları da bulunmaktadır.

  İngiltere’de eğitim almanın avantajları

  • İngiltere’de eğitim sistemi kalitesiyle saygınlık görmüştür. Eğitim kurumlarının verdikleri diploma ve sertifikalar tüm dünyada tanınmaktadır.

  • İngiltere’deki üniversiteler kaliteli eğitim sistemleriyle size birey olarak nasıl düşüneceğinizi, yaratıcılık yeteneğinizi nasıl kullanacağınızı ve kendinizi iş dünyasında nasıl etkin kılacağınızı öğretir.

  • İngiltere’deki üniversite eğitimi daha kısa sürelidir. Üniversite eğitiminin üç ve master eğitiminin bir yıl sürmesi daha kısa sürede eğitiminizi tamamlamanızı sağlar. Böylece iş dünyasına daha hızlı girersiniz.

  • İngiltere’de öğrenci olarak haftada 20 saat çalışma imkanına sahip olursunuz. Böylece öğrenciliğiniz esnasında kendi cep harçlığınızı kazanır, giderlerinizin bir kısmını karşılama imkanı bulursunuz.

  İngiltere’de eğitim almak istiyorsanız aklınızdaki tüm soruları bize sorabilirsiniz! Bilgi, danışmanlık ve kayıt işlemleri tamamen ücretsiz!

  Bize Ulaşın

  İngiltere’de öğrenci vizesi

  İngiltere’de yalnızca Tier4 (Genel Öğrenci Vizesi) sahibi olan öğrenciler vizelerini Türkiye’ye dönmeden uzatma hakkına sahiptir. Genel Öğrenci Vizesine sahip olup vizesine uzatmak isteyen öğrencilerin vize bitiminden ortalama 3 ay önceden vize yenileme işlemlerine başlamaları gerekmektedir. Bu işlemler için öğrenci kabul belgenizle beraber posta yolu ya da kargo ile başvuru yapabilirsiniz bizzat dönüş yaparak da işlemlerinizi kendi ülkenizden yapmanız gerekebilir.