Fransa’da Okumak İsteyenler İçin
Fransa Rehberi

Mimarisi, astronomisi, sanatı ve kültürüyle kendine hayran bırakan Fransa’da öğrenci olmak ister miydiniz? Üst düzey eğitim kalitesiyle uluslararası geçerliliğe sahip kaliteli Fransız okullarında size en uygun eğitim programlarına katılmanız için Education World olarak ücretsiz danışmanlık veriyoruz!

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 3 saat 30 dakika

Para Birimi

Euro

Yüzölçümü

Yaklaşık 644,000 km²

Saat Farkı

Türkiye ile 2 saat

Resmi Dil

Fransızca

Başkenti

Paris

İklim

Bölgelere göre değişken

Nüfus

Yaklaşık 67 milyon (2019)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  Fransa eğitim sistemi

  Fransa’da zorunlu eğitim 6-16 yaş arası ücretsiz olarak devlet tarafından sağlanır. Yabancı çocuklar için de eğitim Fransızca verilmektedir. 6-11 yaş arasında çocuklar ilkokul, 11-16 yaş arası çocuklar ise ortaokul eğitimine devam eder. Ortaokul eğitiminin ardından liseye kaydolmak isteyen öğrencileri iki farklı türde lise eğitimi beklemektedir. Genel eğitim ve teknoloji lisesi adı verilen liseler bakalorya isimli bir diploma alır. Bu eğitim sonunda üniversiteye devam edilebilir. Mesleki eğitim alacak öğrenciler ise genel eğitimin dışında meslek dersleri ve staj programlarına katılır.

  Fransa’da yükseköğretim düzeyinde eğitim almak isteyen öğrenciler devlet üniversitelerine ya da özel üniversitelerine devam edebilir. Ekonomik eğitim maliyetleriyle devlet üniversiteleri üstün kalitede eğitim sunar.

  Fransa eğitim programları hakkında detaylı bilgi, kayıt işlemleri için Education World’ün tecrübesine güvenebilirsiniz!

  Bize Ulaşın

  Fransa’da okumanın avantajları

  • Son derece yüksek bir eğitim kalitesine sahip Fransa eğitim sistemi, devlet tarafından ve burslarla desteklenmektedir.

  • Çok kültürlü Fransız eğitim kurumlarında ayrıcalıklı eğitim alırken Fransızca öğrenme ayrıcalığına sahip olursunuz.

  • Fransa’da yükseköğretim eğitim maliyetleri Avrupa’nın diğer ülkeleriyle kıyaslandığında ekonomiktir.

  • Zengin sosyal ve kültürel yaşantısıyla Fransa’da mühendislikten pastacılığa pek çok farklı alanda prestijli eğitim alabilir ve mezun olduğunuzda pek çok farklı sektörde global kariyer fırsatları elde edebilirsiniz.

  • Fransız kültürü köklü tarihinin yanı sıra sanatta da son derece zengindir.

  Fransa öğrenci vizesi

  Fransa’da okumayı düşünen öğrencilere eğitim alacakları programa göre farklı vize tipleri uygulanır. Kısa süreli Schengen öğrenci vizesi ile Fransa’da 90 günden kısa süren bir eğitim programına katılabilirsiniz. Bu sırada eğitiminize devam etmek istediğiniz takdirde sınavda başarılı olursanız ülke içinde yeni bir başvuru yaparak 1 yıllık vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 3 ile 6 ay arası süreli bir eğitime katılmayı düşünüyorsanız geçici uzun süreli öğrenci vizesi ismi verilen vizeye başvurabilirsiniz. Bu vizede yenileme değil yeni bir vizeye başvurabilirsiniz. 6 ayı aşan bir eğitim programına katılıyorsanız aynı zamanda oturum izni de veren uzun süreli öğrenci vizesine (VLT-TS) başvurmanız gerekmektedir.