Yurtdışında Öğrenci Olmak İsteyenlere
İtalya Rehberi

Zengin ve köklü kültürü, moda ve mimarinin en güzel eserlerine sahip olan İtalya’da öğrenci olmak bir ayrıcalık! Sanat, tarih ve mühendislik alanlarında kaliteli eğitim alanları dünyanın pek çok ülkesinde kariyer olanakları bekliyor.

Education World’ten ücretsiz danışmanlık alarak İtalya’da size en uygun yükseköğretim programlarını öğrenebilirsiniz. Üstelik kayıt ve vize evraklarınızın hazırlanması da ücretsiz!

Bize Ulaşın

Uçuş Süresi

Yaklaşık 2 saat 30 dakika

Para Birimi

Euro

Yüzölçümü

Yaklaşık 301,000 km²

Saat Farkı

Türkiye ile 2 saat

Resmi Dil

İtalyanca

Başkenti

Roma

İklim

Bölgelere göre değişken

Nüfus

Yaklaşık 60,5 milyon (2018)

Okul Arama

  Not: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

  İtalya eğitim sistemi

  İtalyan eğitim sistemine göre eğitim 6 yaşına kadar süren anaokulu ile başlar. Ardından 5 yıllık ilkokul ve 3 yıllık ortaokul eğitimi verilir. Lise eğitimi düz lise, teknik lise ve profesyonel lise olarak adlandırılan lise eğitiminin ardından Avrupa’da pek çok ülkede uygulanan lise bitirme sınavını başarıyla tamamlayan herkes yükseköğretime devam etmeye hak kazanır.

  Üniversitede lisans programları genellikle 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürelidir. Öğrencilere bu iki eğitimi birlikte de alma hakkı sunulmaktadır. İtalya’da yüksek öğretim devlet üniversiteleri, kamu kuruluşlarının üniversiteleri, özel üniversiteler ve yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü eğitim veren kurumlardır.

  İtalya’da okumanın avantajları hakkında daha fazla bilgi almak, uygun fiyatlardan kayıt yaptırmak için şimdi ücretsiz danışmanlık alın!

  Bize Ulaşın

  İtalya’da okumanın avantajları

  • İtalya’da köklü ve prestijli bir üniversitede lisans, yüksek lisans ya da master eğitimi alan öğrencilerin sahip olduğu diplomalar uluslararası geçerliliğe sahiptir.

  • İtalya’da yükseköğretim programlarında İtalyanca eğitim dışında gün geçtikçe İngilizce dil seçeneği de sunuluyor.

  • Avrupa’nın geneline göre daha ılıman iklimi, zengin kültürü ve öğrencilere sunduğu sosyal ve kültürel imkanlarıyla İtalya’da okumak ayrıcalıklarla dolu bir deneyim olarak öğrencilerin hayatında yer ediyor.

  • İtalya’da eğitim maliyetleri pek çok ülkeye göre daha ekonomiktir.

  İtalya öğrenci vizesi

  İtalya’da öğrenci vizesi almak istiyorsanız 90 günden uzun süren bir eğitim programına katılıyor olmanız gerekmektedir. 90 günden kısa süren bir eğitime katılmayı düşünüyorsanız Schengen vizesine başvurmanız yeterli olacaktır. Uzun dönem eğitim alacak öğrencilerin ülkeye giriş yapmasının ardından ikamet kartı doldurması beklenmektedir.